Reklamlar Yazar Lavinya Tarih 03 Ekim 2012
 14 gencin başarı öyküsü

14 gencin başarı öyküsü

14 gencin başarı öyküsü

SHÇEK’li gençler Avrupa kapısına dayandı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurumlarına bağlı Çocuk Esirgeme Kurumları’nda yetişen 14 genç tarafından kurulan Genç Benim Yuvam Grubu, Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajansı Eylem 1.1 gençlik projesi ile bir ilke imza attı. Yaşları 16-22 arasında değişen ve çoğu şu an üniversitede okuyan gençler hazırladıkları “Bizim Kültürümüz” adlı AB projesi ile Romanya ve Portekiz’den 28 genci Türkiye’de ağırladı. Çanakkale Küçükkuyu’da gerçekleşen projenin hibesi ise AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından sağlandı.

Her biri ayrı ilden bir araya gelen Genç Benim Yuvam ekibi, Proje için 2011 Eylül ayında çalışmaya başladı. Projenin hayat geçmesi ise bir yılın ardından, 8-15 Eylül arası Küçükkuyu Seğmen Otel’de oldu.

Genç Benim Yuvam’dan proje sahibi Türk öğrenciler, Portekizli ve Romanyalı yaşıtlarına Türk kültürünü tanıtan aktiviteler ve atölye çalışmaları yaptı. Türk müziği, yöresel kıyafetler, yöresel tatlar ve danslar tanıtıldı. Her bir gece bir ülkeye ayrılarak Portekiz ve Romanya da kendi gelenek ve göreneklerini sunma şansını buldu. Etkinliklere Küçükkuyu Belediyesi de destek sağladı.

Şimdi sıra Portekiz ve Romanyalı gençler de. Eğer onların başvuruları da kabul edilirse, on biri üniversiteli on dört Türk genci, bu ülkelere giderek projenin ikinci ve üçüncü ayağını gerçekleştirecek. Hem de farklı dünyaları tanıyarak önlerinde yeni ufuklar açılacak.

Etiketler: , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın