Reklamlar Yazar Yazar Tarih 16 Şubat 2011


Ak Parti Kulisinde Süpriz İddia

AK Parti’nin tüzüğü bazı milletvekilleri zora soktu! Seçim hazırlıkları sürerken AK Parti Genel Merkezi’nde, partinin önde gelen isimlerinin geleceği de tartışılmaya başlandı. AK Parti tüzüğünde 2003 yılında yapılan değişikle, milletvekillerinin üç dönem sonrası aday gösterilmeleri engelleniyor. İddialara göre 3 dönem milletvekilliği yapan Bülent Arınç siyasetten çekilmek zorunda.. İşte bomba iddialar;

2003 yılında yapılan bir değişiklikle, AK Parti Tüzüğü’nün 132. maddesine “Parti adayı olarak seçilmiş olanların yeniden adaylığı AK Parti listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, en fazla üç dönem aday gösterilebilir” ibaresi eklendi. Bu değişikliğin ardından aralarında Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gibi pek çok isim, Haziran 2011 seçimlerinde son kez aday olacak.

Ancak son dönemde söz konusu madde üzerinde farklı bir tartışma yürütülüyor. Bazı iddialara göre, tüzükteki üç dönem sınırlamasının, AK Parti kurulmadan önce milletvekilliği yapanları da kapsaması gerekiyor.

“SINIRLAMA AK PARTİ İLE BAŞLAR” Konuyla ilgili Taraf’ın sorularını yanıtlayan AKP kurucusu ve İstanbul Milletvekili Reha Denemeç “Tüzüğümüzün 132. maddesinde yer alan üç dönem sınırlaması AK Parti’nin kuruluşundan sonraki süreci kapsar. Ancak boşluk olması durumunda Genel Merkez’in takdiri söz konusu olur” dedi. Denemeç şunları söyledi: “Zaten şu anda da aramızda Ak Parti öncesinde milletvekilliği yapan ve dördüncü döneminin içinde olan arkadaşlarımız var. Bu durum da tüzüğün ilgili maddesinin Ak Parti’nin öncesini değil, kuruluş sonrasının baz alınması gerektiğinin bir göstergesidir.”

SINIRI AŞAN MİLLETVEKİLLERİ AK Parti kurulduktan sonra partiye katılan isimlerden olan Başbakan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Cemil Çiçek, 18, 20, 21 ve 22. yasama dönemlerinde milletvekilliği görevi yaptı. AKP grup Başkanvekili Salih Kapusuz da 19, 20, 21 ve 22 dönemlerde de milletvekilliği görevini yürüten AKP’lilerden. AKP Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Çelik ve Abdülkadir Aksu da üçüncü dönemi dolduranlardan.

ÜÇ DÖNEMİ DOLDURANLAR Yine, TBMM Başkanı ve Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin de 20,21 ve 22. dönem milletvekilliği yaptı. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülnent Arınç da 20, 21 ve 22 dönem milletvekilliği yapan isimlerden. Tüzük maddesinin AKP öncesini kapsaması gerektiğini iddia edenlere göre, Arınç’ın ve Şahin’in haziran 2011 seçimlerinde aday gösterilmemeleri gerkiyor.

AK PARTİ TÜZÜĞÜ NE DİYOR? AK Parti tüzüğünün “Parti Adayı Olarak Seçilmiş Olanların Yeniden Adaylığı” başlıklı 132. maddesinde şu ifadeler yer alıyor: “AK Parti listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, en fazla üç dönem aday gösterilebilir. (Değişik 03.10.2003- Madde:8) Yapılacak seçimde, doğacak duruma bağlı olarak merkez yoklaması usulü ile aday belirlenmesinin zorunlu olması hali hariç olmak üzere, kontenjan adayı olarak seçilmiş olan kimse, aynı usülle tekrar aday gösterilemez.” Alıntı : Milliyet

Etiketler: , , , , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın