Reklamlar Yazar Lavinya Tarih 22 Ağustos 2012
 Akhisar Roma’ya Taşındı

Akhisar Roma’ya Taşındı

Akhisar Roma’ya Taşındı

İnanç turizmi açısından önemli olan tarih ve kültürünü sergileyecek Akhisar İnanç turizmi açısından önemli olan tarihi ve kültürel zenginliğini tanıtarak daha fazla turist çekmek için Roma’da sergi açıyor. tarihi boyunca Hititler ’den Akadlara, Lidyalılardan Romalılara, Bizans’tan Osmanlı İmparatorluğu’na kadar pek çok medeniyete ve devlete ev sahipliği yapan Akhisar, belediyenin organize ettiği “İlluminare Fotoğraf Sergisi” 22 Ağustos 2012 günü açılacak ve 7 Eylül tarihine kadar açık kalacak. 5 Eylül günü tanıtım kokteyli yapılacağını belirten Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı; İnanç Turizmine açılan kapı, Marka Kent Akhisar’ı Roma’da tanıtım yıllık 15 Bin olan ziyaretçi sayısını 500 Bin’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.
Akhisar Belediyesi Encümen Salonunda Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Başkan Yardımcıları Ömer İşçi, Latif Çakmak ve Belediye Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Topaloğlu’nun katılımı ile basın toplantısı yapıldı.
Akhisar’ın tarihi ve kültürünü en iyi şekilde önce Türkiye’de sonra da Dünya’da tanıtımını yapmak istediklerine vurgu yapan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı “Daha önce biliyorsunuz, 3 tane sergimiz oldu birbirine bağlı olarak. Bunlardan ilkini Taksim metrosunda, ikincisini Antalya Hava Limanında ve Üçüncüsünü de Çeşme Kalesinde yapmıştık. Bu 3 sergimiz de başarılı bir şekilde geçmişti. Şimdi ise dördüncüsü ve bize göre daha önemlisi Uluslar arası bir platforma kayıyor. Dördüncü sergimizi İtalya’nın Roma kentinde, Vatikan’a yakın büyükelçiliğimizin sergi salonunda yapacağız. Temamız İtalyancası İlluminare Türkçesi de aydınlanmak teması ile bir sergi düzenleyeceğiz. Bu sergi ile amacımız Akhisar’ımızın tarihini ve kültürünü en iyi şekilde önce ülkemize sonra dünyaya tanıtmaktır. Bu amaçla bir çok projemiz var ve bu bir çok projeyi birbiri ile bağlantılı hale getirmeye çalışıyoruz. Bu tür sergilerle ve tanıtımlarla da bunu destekliyoruz. Tabiki çıkış noktamız yaşadığımız kentin yaşanmışlıkları var, geçmişi var, ciddi bir tarihi ve kültürel birikimi var. Bizler açıkçası bunun bilinmesini istiyoruz. Kentlerde insanlar gibidir, insanlar ne yaptıklarının bilinmesini isterler ve kentler de böyledir. Dolayısıyla biz yaşadığımız bu kentte yaşanmışlıkların bilinmesini ve zenginleşmesini istiyoruz.
Akhisar’ımız biliyorsunuz 9 bin yıllık geçmişe ve 5 bin yıllık kentlilik bilincine sahip. Dolayısıyla bu kentteki yaşanmışlıklar ve birikimler çok önemlidir. Bunlar bizin için çok önemli olduğu için dünya için de çok önemlidir. Bahsettiğimiz projelere yakın olarak buna bağlı bir kazı çalışması devam ediyor Akhisar’da. Bu kazı da Akhisar (Thyateira) kazısıdır. Bu kazı geçen yıl Bakanlar Kurulu kararı ile alınan biz kazı çalışmasıdır ve Anadolu’daki medeniyetlerin aydınlatılmasına ilişkin bir karardı. Buradaki kazı çalışmalarımız ülkemizdeki en önemli onbir önemli kazıdan birisidir. Bu kazı bağlamında tanıtım faaliyetlerini ve potansiyelini harekete geçirmeye çalışıyoruz. Bu Roma’da yapacağımız tanıtım, inanç turizmi ile bağlantılı bir tanıtım olacaktır. Takdir edersiniz ki bu bölge Hıristiyan alemi için inanç turizmi açısından çok önemli bir bölgedir. Bu bölgenin lokasyonlarından bir tanesi de Akhisar’dır. Akhisar bu inanç turizmi aksında biraz açıkçası istediği ve hak ettiği yeri alabilmiş durumda değildir. Bergama’dan başlayıp, Efes’e kadar olan bir inanç turizmi vardır. Bizde burada zayıf kalan Akhisar ayağını güçlendirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız kazı çalışmaları buradaki tarihi ve kültürel zenginleştirilmesi buna yöneliktir.
Roma’yı seçmemizdeki gaye ise, Hıristiyan alemi açısından çok büyük öneme sahip bir kenttir. Dolayısıyla biz de Roma’da bu potansiyeli Akhisar’a daha doğrusu bölgemize döndürmeye çalışacağız. Burada Turizm anlamında önemli bir pay almaya çalışacağız. Tabiki bunlar sürdürülebilir hale getirilmesi gereken projelerdir. Bunu destekleyici başka projeleri de hayata geçirmemiz gerekiyor. Bu sebeple, bu amaçla 22 Ağustos ile 7 Eylül 2012 tarihleri arasında bu sergimiz devam edecektir. Burada Akhisar temasını işlediğimiz gibi Akhisar lokasyonu dışında bölgemizin bizimle bağlantılı zenginliklerini de işaret edeceğiz. Biz parçaların ancak bütünlerle anlamlı olduğunu düşünerek projeler üreten bir ekibiz. Akhisar parçasının bu bütün içerisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Bütün bu çalışmaları sürdürülebilir hale getirdiğimizde Akhisar’ı güçlendirdiğimiz gibi bölgeye de bu çalışmamızın fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalar da buna işaret ediyor.
5 Eylül 2012 günü Akhisar’daki Belediye Meclis üyelerimiz ile birlikte Roma’da olmayı planlıyoruz. AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Hüseyin Tanrıverdi, Akhisar Kaymakamımız Kamil Köten de bizlere eşlik edecektir. Dolayısıyla 5 Eylül günü orada özel tanıtım kokteyli olacaktır. Bu tanıtım kokteylinde de güçlü bir şekilde Akhisar’ın tarihi ve kültürel değerlerini orada inşallah orada daha güzel bir şekilde sunacağız. Kısa bir süre sonra Akhisar’a bir turizm aktivitesi olarak dönmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

Etiketler: , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın