Reklamlar Yazar Yazar Tarih 05 Mayıs 2010
 Baykal’dan Erdoğan’a Tarihi Anayasa Çağrısı

Baykal’dan Erdoğan’a Tarihi Anayasa Çağrısı

Baykal’dan Erdoğan’a Tarihi Anayasa Çağrısı

CHP lideri Baykal: Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili 2 madde de düşerse referanduma gerek kalmadan paketin geçmesi için tümüne ‘evet’ vereceğiz

CHPGenel Başkanı Deniz Baykal, anayasa değişikliği paketinde karşı çıktığı 3 konudan parti kapatmalarla ilgili 8. maddenin TBMM’de 330’un altında oy alarak düşmesinin ardından iktidara çağrıda bulundu. Baykal “Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili 2 madde de düşerse referanduma gerek kalmadan paketin geçmesi için tümüne ‘evet’ oyu vereceğiz” dedi.
CHP’nin dün yapılan grup toplantısında konuşan Baykal, önceki gün anayasa değişikliği teklifinin 8. maddesinin paketten düşmesini “ulusal onur şahlanması” sözleriyle değerlendirdi. Baykal şöyle konuştu:
“Dün (önceki gün) tarihi bir gün yaşandı. TBMM, tarihinin en şerefli, onurlu, saygın uygulamalarından birisini yaptı. Bu karar, 1 Mart 2003’te TBMM’nin sergilemiş olduğu onurlu davranışın benzeridir. Bunu gerçekleştirenleri yürekten kutluyorum, TBMM tarihi içinde çok şerefli yerlerini almışlardır.

Aynı anlayış sergilensin
2 maddede bu anlayışın sergilenmesi hepimizin beklentisidir. Bunun gereği tam yapılmalıdır, milletimizin beklentisi budur. Bir ulusal onur şahlanmasını yine bekliyoruz. Meclis’te sağduyu şahlanması ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili maddeler de umut ediyorum gerekli sayının altında kalır. Umut ediyorum TBMM, Türk milletine bu armağanı verecektir. Böyle bir durum olursa, ülkeyi sıkıntıdan kurtarmak için üzerimize düşeni yapacağız. Bu maddeler de düşerse ne olacak, TBMM’de nihai oylamada 367’nin altında oy alacak ve zorunlu olarak referanduma gidecek. Referandum ne, 100 trilyonun üzerinde harcama, gereksiz yere 70 milyonun ayağa kaldırılması. Ülke işsizlikten kırılıyor, 100 trilyonun bu kadar gereksiz harcanmasına hiçbirimizin gönlü razı olmaz. O 2 madde de düşerse, kalan maddelerin referanduma gitmeden gerekli oyu alması için elimizden gelen gayreti sergileyeceğiz ve son turda ‘evet’ oyu vereceğiz.

Etiketler: , , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın