Reklamlar Yazar Yazar Tarih 13 Mayıs 2010
 CHP Anayasa Mahkemesine Baş Vuracak

CHP Anayasa Mahkemesine Baş Vuracak

CHP Anayasa Mahkemesine Baş Vuracak

CHP Parti Sözcüsü ve Genel Saymanı Mustafa Özyürek, CHP’nin, yarından itibaren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı Anayasa paketinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesine başvuracağını belirterek, ”Takdir Yüce Mahkemenindir. Hukuka, Anayasaya aykırı olan bu düzenlemenin Yüce Mahkeme tarafından en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyoruz” dedi.

Özyürek, Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Anayasa değişiklik paketini onayladığını öğrendiklerini ifade eden Özyürek, şunları kaydetti:
”Farklı bir şey beklemiyorduk. Sayın Gül uzlaşmayla değil AKP’nin dayatmasıyla cumhurbaşkanlığı makamına seçilmiş bir kişidir ve şu ana kadar da AKP’nin istediği bütün kanunları onaylamıştır. AKP’nin, hükümetin gönderdiği bütün kararnameleri imzalamıştır. Farklı bir şey o nedenle beklemiyorduk.

Şimdi, yarından itibaren CHP, Anayasa Mahkemesine bu Anayasa değişiklik paketinin iptali için başvuracaktır. Yürürlüğü durdurma talebinde de bulunacaktır. Takdir Yüce Mahkemenindir. Ama bizim değerlendirmemize göre, hazır olan dilekçemizdeki esaslara göre bu düzenleme Anayasamızın özüne, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek maddelerine aykırıdır. Hukuka, Anayasaya aykırı olan bu düzenlemenin Yüce Mahkeme tarafından en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyoruz.”

Özyürek, parlamentodaki mücadelelerinin ardından şimdi de bir hukuk mücadelesi başlatmış olduklarını ifade ederek, eğer konu referanduma giderse o aşamada da mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Bir başka soru üzerine de Özyürek, Anayasa Mahkemesine başvuru için gerekli asgari imza sayısının 110 olduğunu hatırlatarak, bu sayının sağlandığını ancak net rakamı şu an ifade edemeyeceğini belirtti.

43. başvuru olacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Anayasa değişikliği paketini onaylaması ile birlikte gözler CHP’ye çevrildi. CHP, Anayasa değişikliği paketinin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte Anayasa Mahkemesi’ne gidecek. Böylece, 23. dönemde 42 kez Anayasa Mahkemesi’ne giden CHP, 43. başvurusunu yapacak.

CHP, 23. dönemde 42 yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine gitti. Bu başvurulardan 9’u sonuçlandı. Mahkeme, 6 yasa hakkında iptal kararı ve yürürlüğü durdurma kararı verdi, 3 yasa için yapılan başvuruyu ise reddetti.

Mahkeme sonuçları

CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne açmış olduğu başvurulardan yürürlüğü durdurma ile iptal kararı çıkan yasalar şöyle:

-Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun

-Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (türban)

-Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun

-Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun

-Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Devleti Arasındaki Kara Sınırı Boyunca Yapılacak Mayın Temizleme Faaliyetleri ile İhale İşlemleri Hakkında Kanun

-Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun.

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin 3 başvurusunu ise reddetti. Bu yasalar da şöyle:

-Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun

-Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun.

-Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun.

Paket için gidecek

CHP, Anayasa değişikliği paketinin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte Anayasa Mahkemesi’ne gidecek. Anayasa Mahkemesi’nin yapısını düzenleyen 17. madde ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısını düzenleyen 23. maddenin yanı sıra CHP, söz konusu maddelere ilişkin bağlantılı maddelerin de iptalini istemeyi planlıyor.

Etiketler: , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın