Reklamlar Yazar Yazar Tarih 20 Temmuz 2010
 Çukurca’da çatışma 6 şehit

Çukurca’da çatışma 6 şehit

Çukurca’da çatışma 6 şehit

HAKKARİ’nin Çukurca İlçesi’nin Kavşak- Uzundere arasındaki bölgede, askeri birliğe sızma hazırlığı yapan teröristlerle çatışma çıktı.
Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan resmi açıklamaya göre; 1 Üsteğmen, 4 Uzman Erbaş ve 1 Erbaş şehit oldu, 9 Er hafif şekilde yaralandı.

Türkiye’nin Kuzey Irak sınırındaki Çukurca İlçesi’nde, gece saatlerinde bir grup PKK’lı terörist, Kavşak- Uzundere bölgesi arasındaki Hantepe’de konuşlu askeri birliğe sızma girişiminde bulundu. Askerlerin anında müdahale etmesiyle çatışma çıktı. Bölgeye takviye komandolar gönderilirken, çatışma aralıklarla sabah saatlerine kadar sürdü.

Teröristlerin açtığı ilk ateş sırasında 6 askerin şehit olduğu, 10’a yakın askerin yaralandığı belirtilirken, yetkililer kesin şehit ve yaralı asker sayısının belli olmadığını söyledi.

Hakkari kent merkezinde ise sabah saatlerinde yoğun bir helikopter ve ambulans hareketliliği gözlendi. Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’na ait Fatih Kışlası’nda çok sayıda helikopterin iniş ve kalkış yaptığı, ambulansların da Fatih Kışlası’na doğru gittikleri görülüdü.

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Çukurca İlçesi’nin Hantepe bölgesindeki çatışmada şehit olan 6 askerin kimliği şöyle:
Piyade üsteğmen Çetin Aylar (Tokat- Turhal), piyade uzman çavuşlar Mesut Keklikçi (Gaziantep- İslahiye), Turgay Yılmaz (Nevşehir- Avanos), Ayhan Say (Hatay- Dörtyol), piyade uzman onbaşı Samet Yılmaz (Manisa- Turgutlu), onbaşı Hakan Yutkun (Bursa).

BÖLGEDEKİ GÖREV SÜRESİNİN DOLMASINA 8 GÜN KALMIŞTI

HAKKARİ’nin Çukurca İlçesi’nin Hantepe kesiminde askeri birliğe PKK’lı teröristlerin saldırısında şehit düşen 6 askerden biri olan Piyade Üsteğmen Çetin Aylar’ın acı haberi hem Tokat’ta bulunan yakınları, hem de Edirne’de yaşayan ailesine aynı anda iletildi. Şehit üsteğmenin sosyal paylaşım sitesinde eşi ve çocuklarının fotoğrafını koyduğu ve Atatürk sayfalarına hayran olduğu ortaya çıktı.
Çukurca’daki saldırıda şehit düşen askerler arasında yer alan Tokatlı Üsteğmen Çetin Aylar’ın acı haberi Tokat’ın Turhal İlçesi’nde yaşayan yakınları ile Edirne’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Servisi’nde hemşire olan eşi Bilge Aylar’a aynı saatlerde iletildi. Eşi ve 4 yaşındaki Hasan Arda adındaki oğlu Edirne’de yaşayan şehit üsteğmenin bölgedeki görev süresinin tamamlanmasına 8 gün kaldığı ve başka bir yere tayininin çıktığı öğrenildi.

Turhal’da yaşayan babası İbrahim Aylar ile annesi Yeter Aylar’ın ise bir hafta önce hem gelinleri ve torunlarını görmek ve Hakkari’den dönecek oğullarını karşılamak üzere Edirne’ye gittikleri öğrenildi.
Acı haberi duyanlar şehidin Turhal İlçesi’ndeki baba evine akın ederken yakınları gözyaşlarına hakim olamadı. Şehidin dayısı Murtaza Alnaç, taziyeleri kabul ederken çok büyük bir acı yaşadıklarını belirterek, teröre lanet okudu. 3 çocuklu Aylar ailesinin en büyük çocuğu olan şehit Üsteğmen Çetin Aylar’ın 2 kız kardeşi var.

FACEBOOK’TA AİLE FOTOĞRAFLARI

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta sayfası bulunan Şehit Üsteğmen Çetin Aylar’ın sitedeki Atatürk ile ilgili sayfalara hayran olduğu dikkati çekerken, yakın zamanda ‘Şerefsiz PKK’nın 98 bin hayranı varken acaba Türk Askerin’nin kaç hayranı var’ grubuna da katıldığı ortaya çıktı. Ayrıca şehitler için açılan gruplara da dahil olduğu görülen şehit Üsteğmen Çetin Aylar’ın Facebook’daki sayfasına kendi hakkında ‘1980 yılında doğdum. Mehmet Akif İlkokulu, Turhal Anadolu Lisesi, Maltepe Askeri Lisesi’nde sonrada Harp Okulu’nda öğrenim gördüm. Edirne’de 4 yıl görev yaptım. Şimdi Hakkari Şemdinli’deyim. Evliyim ve bir oğlum var. Daha doğrusu koç’ diye yazdığı görüldü.
Sayfasına yaklaşık 7 ay önce eşi Bilge ile oğlu Hasan Arda’nın fotoğraflarını koyan şehit Üsteğmen Çetin Aylar’a, sayfadaki arkadaşlarının ve daha önce birlikte görev yaptığı eski bir askeri olduğu anlaşılan Ömer Önkardeş’in “Komutanım Allah sizi sevenlerinizden uzak koymasın sizi seven askeriniz Ömer Onkardaş Şanlıurfa. Saygılarımla ellerinizden öperim” yazdığı görüldü.
Şehidin cenazesinin yarın Turhal’ın Çaylı Kasabası’nda düzenlenecek törenle toprağa verileceği belirtildi.

Etiketler: , , , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın