Reklamlar Yazar Yazar Tarih 14 Şubat 2011


Hükümetten Balyoz Değerlendirmesi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısı’ndan sonra açıklama yaptı.

Çiçek, gündemdeki ‘Balyoz’ tutuklamalarıyla ilgili sorulan bir soruya cevap verirken, “.. yargısal bir faaliyetle ilgili olarak ve kamuoyunda belli kesimlerin tartıştığı bu konuyu hükümete sorarsanız ve hükümetten de cevap beklerseniz, kabul etmek gerekir ki yargısal bir faaliyetin merkezine hükümeti getirmiş olursunuz. Bu, tümüyle yanlış olur çünkü biz bu yargısal faaliyetin tümüyle dışındayız,” ifadelerini kullandı.

Çiçek, gündemdeki ‘Balyoz’ tutuklamalarıyla ilgili sorulan bir soruya şu yanıtı verdi:

“BİZİM BU KONUYLA İLGİMİZ YOK”

“Konunun önemli olduğunu şahsen kabul ederim. Gerçekten önemli bir olay, önemli bir gelişmedir. Ancak sizin de sorunuzun içinde söylediğiniz gibi bu, yargısal faaliyettir. Dolayısıyla yargısal faaliyet, toplumun gündeminde olması, tartışılıyor olması, hükümetin de gündeminde olacağı anlamına gelmez. Doğrusunu isterseniz zaten bu tartışmalarla ilgili yapılabilecek hukuki usul ve esaslar, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda belli. Yapılabilecek iş, bu karar karşı, bir başka mahkemede tutukluluğa itirazdır.

Zaten bunun yapılabileceği anlaşılıyor. Dolayısıyla, yargısal bir faaliyetle ilgili olarak ve kamuoyunda belli kesimlerin tartıştığı bu konuyu hükümete sorarsanız ve hükümetten de cevap beklerseniz, kabul etmek gerekir ki yargısal bir faaliyetin merkezine hükümeti getirmiş olursunuz. Bu, tümüyle yanlış olur çünkü biz bu yargısal faaliyetin tümüyle dışındayız. Tutuklama talep eden, yargının bir unsuru savcı, kararı veren mahkeme, bunda itiraz edilen yönler varsa, bu tutuklamaların haksız olduğu, doğru olmadığı, hukuksuz olduğu ya da gerek olmadığı yönünde bir kanaat varsa onun da karara bağlanacağı yer, bir yargı merciidir.

Onun için, bizim bu konuyla ilgimiz yok. İçeriğiyle ilgili de ayrıntılı bilgimiz zaten yoktur. Onun için, mahkeme ne karar verirse, biz de kamuoyuyla beraber bunu bileceğiz ve netice neyse onu her beraber görmüş olacağız. Dolayısıyla bugünkü Bakanlar Kurulu gündeminde, yapılan anonsların hilafına, bu tutuklamalarla ilgili herhangi bir konu, hükümette görüşülmemiştir, görüşülmesi de zaten hukuken de doğru değildir.” Alıntı : Milliyet

Etiketler: , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın