Reklamlar Yazar Lavinya Tarih 02 Ekim 2011
 İshale Ne İyi Gelir

İshale Ne İyi Gelir

İshale Ne İyi Gelir

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bakır, “Her yıl 1 milyon 400 bin ishal başvurusu oluyor. Bunların 450 bini rotavirüse bağlı” dedi. Rotavirüsün “ölümcül” olabildiğini, bu nedenle ishaller içinde önemli olduğunu anlatan Prof. Bakır, şu bilgileri verdi:

‘DEMOKRATİK VİRÜS’
“Önceki yıllarda ishale bağlı bebek ölümleri çok yüksekti. Şimdi halkın sağlığa erişimi arttığı için bu sayı azaldı. 3-4 yıl önce ishale bağlı 97 tane 5 yaş altı ölüm vardı. 2010 yılında bu sayı 13’e düştü. Ama ishal vakaları azalmadı. Ağır ishaller Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de hijyenin daha iyiye gitmesine rağmen azalmıyor. Çünkü rotavirüs hijyene bağlı bir ishal değil. O yüzden ona ‘demokratik virüs’ deniyor. Zengini de fakiri de tutuyor ve hastaneye yatırıyor. Bu da 6 gün sürüyor. Bu nedenle Türkiye’de her yıl tedavi için 40 milyon dolar masraf ediliyor. Çünkü 37 bin çocuk her yıl rotavirüs sebebiyle hastanede yatıyor.”

AŞI YÜZDE 75 AZALTIR
Yapılan çalışmalara göre “rotavirüs aşısı”nın tüm hastane başvurularını yüzde 75, hastanede yatışları ise yüzde 93 oranında azaltabildiğini belirten Prof. Bakır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık Bakanlığı, suçiçeği, Hepatit A gibi hastalıklara aşı yapılması kararı aldı. Bence sırada rotavirüs aşısı da var.”

Deniz BİLİROĞLU / ANKARA / GAZETE HABERTURK

Etiketler: ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın