Reklamlar Yazar Lavinya Tarih 21 Eylül 2011
 Kadir İnanırın Omzundaki Böcek

Kadir İnanırın Omzundaki Böcek

Kadir İnanırın Omzundaki Böcek

Kadir İnanır film festivalinde omzunda gezen hamam böcegi ile geceye damgasını vurdu.

Türk Sineması’nda unutulmaz filmlere imza atan usta oyuncu Kadir İnanır, 18’inci Adana Altın Koza Film Festivali’nde, Nebahat Çehre ve Ali Özgentürk’le beraber aldığı ‘Yaşam Boyu Onur Ödü lü’nün yanı sıra, sahnede omzuna konan iri bir hamam böceğiyle fotoğraflandı.

Birçok haber sitesinde İnanır’ın omzunda böcekli fotoğrafıyla ilgili “Kadirizm’in karizması bozuldu” başlıkları atıldı. İnanır, buna katılmadığını söyledi. Törende hamamböceğini fark etmediğini belirten İnanır, “Böcekten, konuşma yapıp yerime oturduktan sonra haberim oldu. Böceği omzumdan alan kişiye darıldım. Eğer o kadar insanın içinde bir canlı beni seçmişse bundan çok büyük mutluluk duyarım. Çünkü bu yaşam sadece insanların değil, dünya bütün canlıların yaşaması gereken bir yer. Üzüldüm, eğer bilseydim böceği omzumdan alana mutlaka müdahale ederdim” dedi. İnanır, bu sözleriyle çevrecilerin gönlünü fethetti.

İLETİŞİM MEZUNU
Sinemaya avantür filmlerde oyunculuk yaparak başlayan İnanır, toplumsal ve aşk filmlerindeki rolüyle hafızalara kazındı. İnanır’ın hayatı 6 çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak Ordu’da başladı. Fatsa’daki ilkokul ve ortaokul eğitimi sırasında oyunculuk yeteneğini çeşitli okul gösterilerinde sergiledi.

Yatılı olarak okuduğu İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Bölümü’nü bitirdi. 1969 yılında katıldığı bir yarışmada birincilik ödülü alan ardından çeşitli fotoromanlarda oynayan İnanır, buradan da sinemaya geçiş yaptı. İlk filmi “Son Yedi Adım Sonra”da yer aldı. Kısa sürede hayran kitlesini yaratan İnanır, 182 film ve 8 televizyon dizisinde rol aldı.

ÖDÜLE DOYDU
5’inci Adana Altın Koza Film Şenliği’nde ‘Utanç’ adlı filmle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ seçilen Kadir İnanır, başrollerini Fatma Girik, Serpil Çakmaklı, Nur Sürer, Erdal Özyağcılar ile paylaştığı 1985 yapımı ‘Yılanların Öcü’ adlı Şerif Gören filmiyle ise 23. Antalya Film Şenliği’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. İnanır, 1990’da ‘Med Cezir Manzaraları’ adlı filmle 3. Ankara Film Şenliği’nde de ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında ödülün sahibi oldu.

Sinemadaki başarısının yanı sıra şöhreti nedeniyle de özel hayatı her zaman magazin basınının ilgisini çekti. Özel hayatını gözlerden uzakta yaşamayı tercih eden sanatçı buna rağmen gazetecilerle saygı çerçevesinde yakın bir ilişki kurmayı başarabilen ender sanatçılardan oldu.

Kadir İnanır’a davetsiz misafir!

KİMLİK KARTI

DOĞUM TARİHİ: 29.08.1949
DOĞUM YERİ: Ordu / Fatsa
EĞİTİMİ: Haydarpaşa Lisesi, Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü
OYNADIĞI FİLM: 182
OYNADIĞI DİZİ: 8
HOBİSİ: Çocukluğundan başlayan ‘Göden’ dediği kurbağa sevgisini koleksiyon haline getirdi ve çok sayıda kurbağa maketi ve oyuncağını koleksiyonunda topladı.
MEDENİ DURUMU: Bekâr
FİLMLERİNDEN BAZILARI: Leyla ile Mecnun, Ezo Gelin, Yaban, Selvi Boylum Al Yazmalım

Etiketler: ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın