Reklamlar Yazar Yazar Tarih 04 Mayıs 2010
 Karakol Baskının Ayrıntıları Ortaya Çıktı..

Karakol Baskının Ayrıntıları Ortaya Çıktı..

Karakol Baskının Ayrıntıları Ortaya Çıktı..

Sarıyayla Karakolu’na saldırının ayrıntıları ortaya çıktı
Vali, 7 askere köyde ilk müdahaleyi yapan sağlık ekibini ödüllendirdi

TUNCELİ’nin Nazımiye İlçesi Sarıyayla Köyü Jandarma Karakolu’na 4 askerin şehit olduğu, 7 askerin de yaralandığı PKK saldırısının ardından, güçlükle köye ulaşıp yaralılara ilk müdahaleyi yapan 18 kişilik sağlık ekibi, Vali Mustafa Taşkesen tarafından ödüllendirildi. Taşkesen, Sarıyayla Karakolu saldırısı sırasında mevcut şartlarda en erken ve hızlı şekilde teröristlere cevap verildiğini ve karakolun en iyi şekilde korunduğu söyledi.

Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, Sarıyayla Jandarma Karakolu’na teröristlerin yaptığı saldırının ardından zor şartlar altında köye ulaşarak 7 yaralı askere ilk müdahaleyi yapan ve hastaneye ulaştıran 18 kişilik sağlık ekibini düzenlenen törenle takdirname ve 1 maaş ikramiye verdi. Vali Taşkesen, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Baskından hemen sonra bu fedakar, cefakar sağlık görevlilerimiz, doktorundan acil tıp teknisyenine, hemşiresinden şoförüne kadar en ufak bir tereddüt göstermeden karakolumuza ulaştılar. Yaptıkları fedakarlık neticesinde en az 2 ağır yaralı askerimizin hayatını kurtardılar. Yaptıkları davranış görevlerinin bir parçası olsa da her türlü takdirin üzerindedir. Biz de takdirnameyle kendilerini ödüllendirdik ayrıca maaş ikramiyesini de teklif edeceğiz. Gecenin karanlığında korkusuzca askerlerimizi kurtaran bu sağlık görevlisi arkadaşlara teşekkür ediyorum.”

KARAKOL KOMUTANI 3 KURŞUNLA ŞEHİT OLDU

Vali Taşkesen, bazı çevrelerin karakol komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Hasan Özüberk’in boğularak şehit edildiği iddiasını da yalanladı. Taşkesen, “Bu yanlış anlaşılmayı da aydınlatayım. Karakol komutanımız aldığı üç kurşunla şehit olmuştur. Bundan başka yapılan yorum ve dedikodular yalandır, yanlıştır” dedi.

Gazetecilerin, karakolun telefon ve elektriklerinin kesilip kesilmediği yönündeki sorusuna, bu tür baskınlarda benzer durumların yaşadığını belirten Mustafa Taşkesen, “Hatlar, çatışma esnasında isabet eden kurşunlar ya da kasten kesilmiş olabilir” dedi.

‘Sağlık ekiplerinin güvenlik alınmadan gönderildiği’ yönünde iddialar bulunduğu yönünde soru da Vali Taşkesen, “Biz dağlarda gerekli tertibatımızı almıştık. Güvenlik alındı, yaptıkları büyük fedakarlık ama usulünce etraftaki dağlarda güvenliğimiz mevcuttu. Bugüne kadar sivil bir ekibe, ambulansa herhangi bir saldırı olmamış. Arkadaşlar ettikleri yemine sadık kalarak görevlerini yaptılar. Riskti ama güvenlik alınmadığı doğru değil” karşılığını verdi.

Taşkesen, Sarıyayla saldırısı sırasında mevcut şartlarda en erken ve hızlı şekilde teröristlere cevap verildiğini ve karakolun en iyi şekilde korunduğu söyledi.

SAAT 02.30’DA OLAY YERİNDEYDİK

Olay yerine ilk giden sağlık ekibinde yer alan doktor Mahmut Yılmaz, “Olayın ardından ekibimi hazırlayarak saat 01.08 gibi Nazımiye’den hareket ettim. Saat 01.30 gibi Dereova Karakolu’na vardık. Güvenlik alındıktan sonra saat 02.00 gibi oradan çıkarak 02.30 sıralarında olay yerine intikal ettik. Askerlerimiz travmatik olayın şokundaydılar. 4 yaralı buldum nizamiye civarında, 2’si ağırdı. Yaralıları alıp saat 03.10 gibi Nazımiye’de olduk” dedi.

YİNE GİDERİZ

Gazetecilerin, olay yerine gidip gitmeme konusunda tereddüt yaşayıp yaşamadığı yönündeki soruya doktor Yılmaz, “İki yıldır bölgede çalışıyorum. Sarıyayla Karakolu’na geçen kış da hasta almaya gitmiştim. O tedirginlikleri hep yaşadık. Bu son travmatik olayın şokunu hala üzerimizden atamadık. Tereddüt yaşadık ama gitmemek gibi lüksümüz olmadığını biliyorduk. Orada ciddi bir olay olduğunu anlamıştım. Üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Bir daha olursa bir daha çekinmeden gideriz” karşılığını verdi.

Yılmaz, olay yerine vardıklarında karanlık olduğunu yüzlerin seçilemediğini belirterek, önce içerde PKK’lı olabileceğini düşündüklerini, askerlerin çok büyük travma atlattığını söyledi.

SALDIRININ DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Sarıyayla Karakolu’na saldıran 50-60 kişilik PKK’lı terörist grubun, önce telefon ve enerji hatlarını kestiği belirlendi. Jeneratörlerin devreye girmesi üzerine teröristlerin karakol çevresindeki aydınlatma direklerine bomba atarak etkisiz hale getirdikleri öğrenildi. Teröristlerin iki ayrı sızma gerçekleştirdikleri ve mevzide bulunan 2 askeri el bombası atarak şehit ederken, uçaksavarı da etkisiz hale getirdikleri ifade edildi.

Teröristlerle, askerler arasındaki çatışma sürerken, görevliler saldırıyı telsizlerle Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’na bildirdi. Ancak, teröristler telsiz rölesine de saldırarak etkisiz hale getirince, telsizle haberleşme kesildi. Teröristlerin helikopter pistine de bomba döşemek istedikleri ancak bunu başaramadıkları ortaya çıktı.

KOMUTAN KÖYLÜLER ARACILIĞIYLA KARAKOLLA HABERLERLEŞTİ

Tunceli İl Jandarma Komutanı Albay Zafer Önder, saldırıyı öğrenir öğrenmez hemen durumu Jandarma Bölge Komutanlığı’na bildirdi.

Telsiz hatlarının kesik olması nedeniyle Albay Önder, karakola yakın oturan köylülerin evlerini telefonla arayıp bilgi almaya çalıştı. Karakola nerelerden ateş açıldığını sorması üzerine köylüler komutana her yerden ateş açıldığı bilgisini verdi. Bu arada Albay Önder, konuştuğu köylüden karakola bir mesaj götürmesini istedi. Yazdırılan mesajı alan köylü, canı pahasına karakol mevziine ulaşıp askerlere bunu iletti. Aynı köylü dönüştede Albay Zafer Önder dönüşte, teröristlere askerlerin karşılık verdiğini ve olup ibtenleri anlattı. Böylece olayın çok ciddi olduğu bilgisi Jandarma Komutanlığı’na iletilmiş oldu.

KOMUTANIN HELİKOPTERİ DÜŞME TEHLİKESİ ATLATTI

Tunceli İl Jandarma Komutanı Albay Zafer Önder, gece yarası helikopterle Sarıyayla Jandarma Karakolu’na ulaşmak istedi. Bir Sikorsky, 2 Kobra tipi helikopter jandarmadan havalandı.

Yoğun yağış ve sis yüzünden helikopterler havada dakikalarca yön bulmaya çalıştı. Dereova Köyü yakınlarına kadar giden helikopter yoğun sis içinde kalınca, Albay Zafer Önder’in de içinde bulunduğu Sikorsky helikopter düşme tehlikesi atlattı. Pilotların ustalığı sayesinde bu tehlike atlatıldı ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle Sarıyayla Karakolu’na ulaşamayan helikopter Tunceli’ye dönmek zorunda kaldı.

AMBULANSLAR ÇAMURA SAPLANDI

Albay Zafer Önder, daha sonra zırhlı bir araçla karayoluyla PKK’lıların yola patlayıcı yerleştirme ihtimaline karşı karadan çıktı. Köy yolunda ambulansların çamura saplandığını gören Albay Önder ile yanındakiler iterek ambulansları çıkarıp, köye gitmesini de sağladı.

Saat 02.30 sıralarında karakola ulaşan Albay Önder, hemen uzak mevzilere saldırılarını sürdüren PKK’lılara müdahalede bulunmasını sağladı. Albay Önder, uydu telefon aracılığıyla Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Mehmet Çörten’e bilgileri aktardı. Tümgeneral Çörten ile Tunceli 4’üncü Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yücel Karauz, da karadan yola çıkıp saat 05.00 sıralarında karakola ulaştı.

ÇÜRÜK RAPORUNU KABUL ETMEDİ, YARALANDI

Sarıyayla Karakolu’nda teröristlerin saldırısında yaralanan ve tedavisi Elazığ’da süren kısa dönem er Erman Aydın’ın, aşırı kiloları nedeniyle askeri hastaneden kendisine verilen ‘askerlik yapamaz’ raporunu kabul etmeyerek askere gittiği ortaya çıktı. Aydın’ın “Ben çürük raporu almak istemiyorum. Gidip askerlik yapacağım” diyerek vatani görevini geldiği belirtildi.

Erman Aydın’ın saldırıda mevzide bulunduğu ve teröristlerin kafası ile vücuduna doğru defalarca ateş açtığı ancak başındaki miğfer ile çelik yeleğin kendisini koruduğu belirlendi. Çenesinden yaralanan Aydın’ı teröristlerin öldü diyerek bıraktığı da belirtildi. Elazığ Askeri Hastanesi’nde tedavisi süren Erman Aydın’ın durumunun iyi olduğu kaydedildi.

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın