Reklamlar Yazar MuSsSo Tarih 19 Şubat 2011


Kocası ÖLen Kadınları Maddi Destek

Devlet, eşini kaybeden ve sosyal güvenceden yoksul olan kadınlara nakdi yardım programı oluşturulması için kolları sıvadı.

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürü Aziz Yıldırım, eşini kaybeden kadınların en çok ‘ben ne olacağım’ sıkıntısına düştüğünü belirterek, “bu düşüncelerini biraz olsun hafifletecek, ‘benim yanımda devlet var. Bana bakacak bir devlet var artık’ diyebileceği bir program oluşturmayı hedefliyoruz” dedi. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın da daha önce değindiği projenin detaylarını paylaşan Yıldırım, Türkiye’de eşini kaybeden ve sosyal güvenceden yoksun kadınlar için uygulanan bir yardım programı olmadığına dikkat çekti. Kadınların yoksullukla karşılaşma riskinin göreceli olarak diğer gruplardan daha yüksek olduğunu belirten Yıldırım, özellikle eşi vefat eden kadınların hem çocuklarına bakmak hem de çalışmak zorunda olması gibi sorunların yoksulluk riskini arttırdığını belirtti. Yıldırım, eşi vefat eden kadınlar için düzenlenecek programın süreklilik açısından, yardım alan kitlenin de en büyük ihtiyacı olan düzenli gelir gereksin imini karşılayacağını söyledi.

Psikolojik destek de gündemde
“Eşi Vefat Etmiş Kadınlar için Nakit Sosyal Yardım Programı”şeklinde hazırlanan programı kısa sürede hayata geçireceklerini söyleyen Yıldırım, “Bu kadınlara psikolojik destek de sağlanabilir. Evde tek çalışanı eşiyken onu da kaybettikten sonra geliri kalmayan kadınlara “ortada kal” denilemeyeceğini vurgulayan Yıldırım, sağlık problemleriyle de ayrıca ilgilenileceğini kaydetti.

Alıntı: Sabah

Etiketler: , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın