Reklamlar Yazar Yazar Tarih 15 Mayıs 2010
 Meteorolojiden yağış uyarısı

Meteorolojiden yağış uyarısı

Meteorolojiden yağış uyarısı

Türkiye’nin batı kesimleri, yeni bir yağışlı havanın etkisine girerken, hava sıcaklığı ise 3 ila 5 derece azalacak.

Meteorolojiden kötü haber geldi… Türkiye bugün yağışlı havanın etkisi altında olacak.

Muş’ta başlayan yağış Murat Nehri’nin taşmasına ve ekili araziler sular altında kalmasına sebep oldu.

Nehrin taşmasıyla birlikte Malazgirt ve Bulanık ilçelerinde yüzlerce dönüm arazinin zarar gördüğü belirtildi.

Muş Tarım Müdürü Murat Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ağrı’daki aşırı yağışların bölgede su taşkınlarına neden olduğunu belirterek, nehir yatakları yakınında bulunan birçok ekili arazinin sular altında kaldığını söyledi.

Hasar tespiti için araziden suyun çekilmesini beklediklerini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:
”Bulanık ilçesine bağılı Balotu, Karaağıl, Sultanlı, Rüstemgedik ve Malazgirt’e kadar uzanan bir hat boyunca nehir yataklarının taşması sebebiyle araziler büyük ölçüde etkilenmiş durumda. Bu aşamada ne kadar arazinin etkilendiğini söyleyemeyiz. Ancak sular çekildikten sonra, hasar tespit komisyonlarının çalışmalarından sonra net bir rakam ortaya çıkacaktır. Nehir etrafında sadece çiftçilerimize ait araziler değil meralar da Hazine arazileri de var. Bazı bölgeler de su çekildikten sonra zarar görmüş olabilir. Ancak şunu söyleyebilirim: Murat Nehri kenarındaki tarım alanları zarar görmüştür.”

Yağışlara dikkat

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, Türkiye’nin doğu kesimlerindeki yağışlara ilave olarak, batı bölgelerin Orta Akdeniz’den gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı, batı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar ise, genellikle güney ve güneybatı, doğu kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, öğle saatlerinden sonra Ege kıyıları ile akşam saatlerinden sonra Marmara’da kuvvetli (40-60 km/saat) esecek.
 

Kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji, rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden, öğle saatlerinden sonra Ege kıyılarında, akşam saatlerinden sonra Marmara’da kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden ilgililerin ve yurttaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi.

Yapılan tahminlere göre bazı iller de hava durumu şöyle olacak:

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; akşam saatlerinden sonra güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esecek. (28)

Ankara: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı. (28)

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; öğle saatlerinden sonra güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esecek. (31)

Adana: Parçalı ve az bulutlu. (30)

Antalya: Parçalı, zamanla çok bulutlu. (30)

Samsun: Parçalı bulutlu. (27)

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı. (21)

Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu. (32)
 

Bölgelere göre hava durumu

Yapılan tahminlere göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; akşam saatlerinden sonra güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esecek.

Ege: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; öğle saatlerinden sonra bölgenin kıyı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esecek.

Akdeniz: Parçalı zamanla batı kesimleri çok bulutlu, zamanla Isparta ve Burdur çevreleri kısa süreli sağanak yağışlı geçecek.

İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Eskişehir ve Ankara ile akşam saatlerinde Çankırı ve Kırıkkale çevreleri aralıklı ve kısa süreli sağanak yağışlı geçecek.

Batı Karadeniz: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra Zonguldak, Bolu ve Düzce ile akşam saatlerinde Karabük çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı, doğusu çok bulutlu, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin çevreleri aralıklı ve kısa süreli sağanak ve gökgütültülü sağanak yağışlı geçecek.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusu (Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Igdır, Van ve Hakkari) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Akşam saatlerinden sonra bölge genelinde yağış beklenmiyor.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve az bulutlu geçecek.

Etiketler: , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın