Reklamlar Yazar Yazar Tarih 01 Haziran 2011
 Sivil Darbe Yaşanıyor

Sivil Darbe Yaşanıyor

Sivil Darbe Yaşanıyor

CHP lideri Baykal, “Türkiye bir darbe sürecinin içindedir. Devlet olanaklarının baskılarla, zorbalıkla yolsuzlukla, dayatmalarla bir sivil diktanın emrine doğru dönüştürülmekte olduğu çok açıktır” dedi

lideri Deniz Baykal, zaman zaman meşru yollarla iktidara gelenlerin, kendilerini iktidara getiren mekanizmaları ve hukuk güvencelerini bertaraf ettiklerine tanık olunduğunu belirterek “Bu sürece bir ‘sivil darbe’ adının verilmesi hiç de yanlış değil” dedi.
Parti Meclisi öncesi açıklamalarda bulunan Baykal, anayasa paketi için “Anayasa Mahkemesi’ni, HSYK’yı iktidara hükmeden Başbakan’ın kişisel hegemonyasına emanet edeceğiz. Bunu gerçekten Türkiye için karanlık tablo olarak görüyorum” yorumunu yaptı. Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in yargılandığı davayı yakından izlediklerini kaydeden Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ortaya çıkan tablo çok derin bir hayal kırıklığıdır. Hukuka olan güven, yargılama sürecinin adil ve hukuki işleyeceğine yönelik bekleyiş ciddi şekilde darbe yemiştir. Şu anda yürümekte olan yargı süreçleriyle ilgili Türkiye’de çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Dışarıdan bakan gözlemciler ‘Türkiye’de kansız bir iç savaşın yaşanmakta olduğunu’ değerlendiriyor.
Bunun üstüne şimdi anayasayı değiştireceğiz. Hukuk ve siyaset süreçleri bu konuyu umut ediyorum ülkemizin hayrına, bir hukuk devleti, demokratik bir devlet olmaya yönelik yaşanmış olan bu 80 yıllık tarihi sürecin israf edilmeyeceği bir noktaya Türkiye’yi taşıyacaktır. İlla tanklar ve üniformalar darbe yapar diye bir şey söz konusu değil. Zaman zaman meşru yollarla iktidara gelmiş olanların, kendilerini iktidara getiren mekanizmaları, anayasal sistemleri, hukuk güvencelerini bertaraf ettiklerine, biçimsel olarak yetkilerini kullanarak bunu yaptıklarına tanık olunmuştur. Bu sürece ‘sivil darbe’ adının verilmesi yanlış değildir.”

Darbe süreci
Baykal, SKYTURK’te katıldığı programda da şöyle konuştu: “Sivil darbe yaşanıyor, bu konuda hiç tereddütüm yok. Türkiye bir darbe sürecinin içindedir. Türkiye’de devlet olanaklarının, giderek Anayasa’nın, hukukun, demokrasinin gerekleri bir tarafa bırakılarak, baskılarla zorbalıkla, yolsuzlukla, dayatmalarla bir sivil diktanın emrine doğru dönüştürülmekte olduğu çok açıktır.”

Etiketler: , , , ,
Yorum Yapın

1 Yorum »

  1. dayatmacı politakaya sonnn:/

    comment-bottom

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın