Reklamlar Yazar Yazar Tarih 28 Ekim 2010
 Türk hava yollarında peş peşe kazalar

Türk hava yollarında peş peşe kazalar

Türk hava yollarında peş peşe kazalar

TÜRK Hava Yolları’na ait uçağın geçen pazar günü Brüksel’de inişte uçağın motorunun sürtmesinden sonra, bugün de Atatürk Havalimanı’nda bir başka uçak yine pilot hatası nedeniyle kalkışta kuyruk sürttü.

Üç hafta önce de yine bir THY uçağının Atatürk Havalimanı’nda kalkışta kuyruğunu sürttüğü ve olaya bir öğrenci pilotun neden olduğu iddia edildi. Uçağın kaptan pilotunun da bu olay sonrası istifa ettiği öğrenildi.

Dört gün önce İstanbul- Brüksel seferini yapan THY’nin Airbus 340-300 tipi uçağının Zaventam Havalimanına inişinde pilot hatası sonucu motorunun sürtmesinden sonra, şimdi de Atatürk Havalimanı’nda bir başka uçak yine pilot hatası nedeniyle kalkışta kuyruk sürttü. Sabah saatlerinde meydana gelen olayda İstanbul-Oslo seferini yapmak üzere Atatürk Havalimanı’ndan kalkış yapmak için pistte hızlanan Boeing 737-800 tipi uçağın kuyruğu piste sürttü. Uçak kalkışından kısa bir süre sonra tekrar Atatürk Havalimanı’na döndü.TC-JGC kuyruk tescilli uçak bakıma alınırken yolcular da başka bir uçakla Oslo’ya gönderildi.

KISA SÜRE ÖNCE YİNE KUYRUK SÜRTMESİ OLAYI YAŞANMIŞ

Ayrıca 3 hafta önce yine bir kuyruk sürtmesi olayı yaşandığı öğrenildi. Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen olayda henüz tip eğitimini tamamlamış bir pilotun kalkışı sırasında oluşması dikkat çekti. Olayda Kaptan Pilot Süleyman Özdamar’ın Boeing 737-800 tipi uçağı kalkışa geçerken “jump seat” olarak adlandırılan gözlemci koltuğunda oturan sivil kıyafetli eğitimdeki pilotun sağ tarafta oturan ikinci pilot ile yer değiştirmesini istediği öğrenildi. Kalkışı yapan öğrenci pilotun kuyruk sürtmesinden sonra kumandaları alan Kaptan Pilot Özdamar, Atatürk Havalimanı’na geri dönerek indi. Uçak bakıma alındı. Kalkışı yapan öğrenci pilotun henüz simülatör eğitimine de başlamadığı öğrenildi.
Olay sonrasında soruşturma açılırken Uçuş Kurulu’na sevk edilen Süleyman Özdamar, istifa etti. 14 yıldır THY’de uçan Kaptan Pilot Özdamar, 2008’e kadar da Boeing 737 uçaklarının Tip Müdürlüğü görevinde bulunmuştu.

Etiketler: , , , , , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın