Reklamlar Yazar Yazar Tarih 14 Mayıs 2010
 Velilerin İhmal  İsyanı

Velilerin İhmal İsyanı

Velilerin İhmal  İsyanı

Anasınıfı öğrencisi Efe’nin ölümüne neden olan lavabonun iki vidayla tutturulduğu öğrenildi. Savcılık ve Milli Eğitim soruşturma açarken veliler okul yönetimini ihmalle suçladı

Maltepe

’deki Dumlupınar İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören anasınıfı öğrencisi 6 yaşındaki Efe Boz’un boğazını kesen lavabo nedeniyle ölümünün ardından savcılık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü araştırma başlatırken, veliler de okul yönetimini ihmalle suçladı. Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur, ilk belirlemelere göre lavabo ve tuvaletlerin fiziki şartlarının okul öncesi eğitim için uygun olduğunu, Efe’nin anasınıfının yanındaki tuvalette kazayı geçirdiğini söyledi. Efe’nin boğazını kesen lavabonun L şeklinde 2 vidayla tutturulduğu öğrenildi. 

Müfettişler bilgi aldı
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen iki müfettiş ise olaydan sonra okulda yardımcı kadın personel Sema Aktaş, Müdür Mustafa Katırcılar ve bazı öğretmenlerden bilgi aldı. Alınan bilgiye göre, kız ve erkek öğrencilerin tuvaletleri ayrı ayrı, ellerini yıkadıkları lavabo ise aynı yerdeydi. Personel Sema Aktaş olayın çok kısa bir an içerisinde olduğunu belirterek, “Teneffüs zili çaldıktan hemen sonra Efe ile bir kız öğrenciyi tuvalete götürdüm. Kız öğrenciyle koridora doğru döndüğümüz anda Efe lavabolara yönelmiş. Geri dönünceye kadar olay olmuştu” dediği öğrenildi.
Efe’nin ölümünün ardından dün sabah okul önünde toplanıp okul idaresini suçlayan veliler ile Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Yıldız tartıştı. Yıldız, kazada idarenin ve kendilerinin ihmali olmadığını savunurken, velilerden tepki aldı. Olayın örtbas edilmemesini isteyen veliler, “Koca lavabo 6 yaşındaki bir çocuğun çekmesiyle nasıl çöker? Herkes hesabını versin” dediler.

‘Güvenlikle ilgili tamir yapılmadıysa ihmaldir’
Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sinem Vatanartıran şu değerlendirmeyi yaptı: “Okul ortamının güvenli olup olmadığı uluslararası okul değerlendirmelerinde en önemli kriterdir. Okulun güvenliğiyle ilgili bir tamir yapılmadıysa bu bir ihmaldir. Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde okul müdürünün görev ve yetkileri tanımlanırken şöyle denilir: ‘Okul bina ve tesislerin kullanımı, bakımı, doğal afete karşı korunması, kazalara neden olabilecek merdiven, radyatör, soba, korniş, kapı, pencere, kaygan zemin, oyun materyali ile iç ve dış güvenliğinin sağlanması yönünde gereken önlemleri alır.’

Aynı okulda 5 yıl önce taciz olayı yaşanmıştı
MALTEPE Dumlupınar İlköğretim Okulu, 5 yıl önce de bir taciz olayıyla gündeme gelmişti. 2005 Aralık ayında meydana gelen olayda E.Ö.’nün elinde şeker ve çikolata ile okula gelerek sınıfları dolaştığı ve 4 öğrenciyi taciz ettiği öne sürülmüştü. Veliler yeterince güvenlik önlemi alınmadığı gerekçesiyle okul yönetimi hakkında Kartal Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Etiketler: , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın