Reklamlar Yazar Yazar Tarih 07 Mayıs 2010
 Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının İdamına Demirel’den Yorum

Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının İdamına Demirel’den Yorum

Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının İdamına Demirel’den Yorum

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 6 Mayıs 1972’de idamına ilişkin, “O devir içerisinde benim siyasi sorumluluğum yok. Benim gücüm yok. Çünkü benim elimden de hükümet alınmış. O gün ülkeye hakim olan güç benim elimden de hükümeti almış” dedi.

Demirel, Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin açılışının ardından bir gazetecinin, “6 Mayıs, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamının yıl dönümü, bu konuda çok şey yazıldı çizildi, bazı yazılanlarda sizin de adınız geçti, böyle bir günde ne söylersiniz” diye sorması üzerine, bu olayın “tarihimizin üzüntülü hadiseleri” olduğunu söyledi. Süleyman Demirel, şöyle devam etti: “Bu hadise devletin tasarrufudur, yani mahkemeden geçmiştir, Meclis tasdiklemiştir. İcra edilmiştir. Bu bir tane de değildir. Birçok tanedir. Durup durduğu yerde de olmuş değildir. Onun içindir ki o tasarruf seçilmiş Meclisindir.

Zaman içerisinde meclislerin birtakım kararları yadırganabilir. Ama karar meşrudur, meşruiyet tartışması yapılamaz. Bundan kötüleme tartışması çıkartamazsınız, o zaman devlet işlemez.

Bu tip hadiselere sevinmek mümkün değildir. Keşke bunlar olmasaydı, ama durup durduğu yerde de olmamıştır. Her şeyi unutarak, hiçbir şey olmamış da adamları tutup götürüp asmış diye bir olay da yok. Kimsenin burnunun kanamasını ben şahsen istemem. O devir içerisinde benim siyasi sorumluluğum yok. Benim gücüm yok. Çünkü benim elimden de hükümet alınmış. O gün ülkeye hakim olan güç benim elimden de hükümeti almış. Meclis’te 276 milletvekili oy kullanmış. Bütün bunları bırakıp her şeyi benim üstüme yıkmanın manası tamamen bir nevi kötülemedir. Benim sebep olduğum bir olay değil ki…”

-“İÇİM SIZLAR, ŞİMDİ DE SIZLAR”-

Bir başka gazetecinin, “Adı geçen gençlere sizin ’yurt dışında eğitim bursu önerdiğiniz’ şeklinde haberler de çıkmıştı” sözleri üzerine Demirel, “Hayır, o haberlerin hiçbirisi doğru değildir. Sadece içim sızlar, şimdi de sızlar. O zaman da sızlamıştı. Ama ülkede kanunu, nizamı çiğneyemeyiz ki…

Ortada merhamet, vicdan var. Ama kanun, nizam da var. Kanun icra edilmiş. Zorla yapılmış bir işlem de değil, mahkemeden geçmiş, temyizden geçmiş, her türlü savunma imkanları tanınmış ve bu neticeye gelinmiş” diye konuştu.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Demirel, her 6 Mayıs’ta bu hadisenin anıldığını belirterek, ancak bu hadise anılırken bunun bir devlet tasarrufu olduğu, bir keyfiliği bulunmadığı, devletin bu tasarrufu yaparken kanun ve nizamı korumak için yaptığının unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Etiketler: , , , ,
Yorum Yapın

7 Comments »

 1. deniz gezmiş her zaman emperyalizmin karşısında olmuş bir devrimcidir… ama şimdikilere bakıyorumda deniz gezmiş izindeyiz deyipte emperyalizmin köpekliğini ediyorlarr:/

  comment-bottom
 2. yasemin Says:

  titanik en büyük hayalim

  comment-bottom
 3. yasemin Says:

  çok istiyorum bir gemiyle dünyayı gezmeyi

  comment-bottom
 4. yasemin Says:

  wampirella yazsana

  comment-bottom
 5. yasemin Says:

  slm

  comment-bottom
 6. yasemin farkındamısın bu haber deniz gezmiş i anma haberi senin yorumunla hiç alakalı değil dikkatli yorum edersen sevinirim ok 🙂

  comment-bottom
 7. cahit Says:

  ablam sen nediyon dalgamı geçiyon ağzını yırtarım senin…

  comment-bottom

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın