Reklamlar Yazar Lavinya Tarih 02 Ekim 2011
 Diş Çürüğü Hastalıkları

Diş Çürüğü Hastalıkları

Diş Çürüğü Hastalıkları

Diş çürüğü dişte madde kaybına sebep olan, dişin yapısını bozan ve kendiliğinden düzelmeyen bir hastalıktır

Çürük dişte yarattığı madde kaybı ve renk değişimiyle fark edilebilir. Bazen de dişler arasında gizli kalabilir ve ancak diş hekiminin yardımcı tanı araçlarıyla teşhis edilebilirler.

Diş Hekimi Muzaffer Buyan “Diş çürükleri” hakkında bilgi verdi.

DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDEN OLUŞUR?
1. Bünyesel etkenler (dişin yapısı, tükürüğün yapısı, tükürüğün miktarı vb.)

2. Yoğun karbonhidratlı gıdalarla beslenme (şekerli,unlu gıdalar)

3. Bakteri plağı ve asit oluşumuna yol açacak mikroorganizmaların varlığı.

4. Duyarlı bir diş yüzeyi

Bakteriler Plaklar İle Dişe Tutunuyor

Dişler iyi temizlenmez ise diş yüzeyinde gıda artıkları ve mikroorganizmalar birikir. Ağız içindeki bakteriler yiyecek artıklarındaki şekerli maddeleri de kullanarak bu artıkları saydam yapışkan bir madde haline getirir ve dişlerin üzerine yapışmasını sağlar. Bu birikintilere plak adı verilir. Plak bakterilerin dişe tutunmasını kolaylaştırır. Şekerli maddelerin içinde bulunan asitin yanında bakteriler de asit oluşturabilmektedir. Ağız pH’ındaki bu asit artışı diş minesinde demineralizasyona sebep olur. Diş minesinde oluşan minik delikler giderek genişler ve oyuk halini alır. Bu oyuklar çürük ilerlediğinde dişlerde yemek artıklarının dolabileceği büyüklüklere erişebilir. Müdahale gecikirse önce sıcak-soğuk hassasiyeti devamında ise dişte ağrı oluşabilir. Plak oluştuktan sonra çürük oluşumu için zemin hazırlanmış olur.

ŞEKERİ AZALTMAK TEK BAŞINA YETMEZ
Bakterilerin bir kısmı şekerden asit yaparak minenin inorganik örgüsünü bozarlar, bir kısmı da minenin organik kısmını parçalayan enzimler yaparlar. Bu süreci durdurmak için bakteri-şeker işbirliği önlenirse çürük oluşumu azalır. Şekerden yoksun bir diyet tek başına çürük oluşumunu yok etmek için yeterli değildir. Ancak çürük azaltıcı bir yöntem olarak kabul edilebilir.

BAKTERİLER İÇİN ÖNLEM
Çürük için etkin korunma diyete dikkat edildiği oranda bakterilere karşı önlem alınarak gerçekleştirilebilir. Ağızda mikroorganizmaların barınmasına izin vermeyerek amaca yönelik bir adım atılmış olur. Bunun için sabah kahvaltı sonrası, akşam yatmadan önce dişleri 3 dakika fırçalamak gerekir. Fakat bu yeterli olmayabilir.

DİŞ İPİNİN ÖNEMİ
Çapraşık dişlere sahip bireyler mutlaka diş ipi de kullanarak diş temizliği yapmalıdır. Öğünler arasında mümkün olduğunca gıda almamaya çalışılmalı, tersi durumlarda da dişler yeniden fırçalanmalıdır. Florurun çürük önleyici etkisinden faydalanmak amacıyla florur içeren diş macunları tercih edilmelidir. Diş sağlığımızın korunması için en az 6 ayda bir, sorunumuz olmadığını düşünsek bile bir diş hekimine muayene olmalıyız.

Etiketler: , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın