Reklamlar Yazar Yazar Tarih 15 Mayıs 2010
 Ege’de Yeni Sayfa

Ege’de Yeni Sayfa

Ege’de Yeni Sayfa

Erdoğan’ın 10’u bakan 320 kişilik heyetle yaptığı ziyaretin ilk gününde 22 protokol imzalandı. Erdoğan, Ege’de savaş uçaklarının silahsız uçması gerektiğini belirtirken, Yunanistan Başbakan Yardımcısı Pangalos “İhtiyacımız olmayan silahları almaktan utanıyorum” dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 bakanla birlikte çıktığı Atina ziyareti, Ege’nin iki yakasının ilişkileri konusunda yeni bir sayfa açtı. Ağır ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren Yunanistan’ın savunma harcamalarında kısıntıya gidebilmesi için hayati önem taşıyan ziyaretin ilk gününde Erdoğan “Kararlı olursak aşamayacağımız hiçbir engel yok. Tabii bu adımları engellemek isteyenler çıkabilir. Ama biz siyasiler risk almasını bilirsek bunları da aşarız” dedi.  
Atina’ya dün saat 12.00’de ulaşan Erdoğan ilk olarak Yunanistan  Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile görüştü. Ziyareti “tarihi” diye niteleyen Erdoğan “Bu farklı bir final olacak” diye konuştu. Yarım saatlik görüşmeden sonra Erdoğan, bitişikteki başbakanlık binasına yürüyerek gitti ve Başbakan Yorgo Papandreu ile bir araya geldi. Papandreu Erdoğan’ı Başbakanlık Binası’nın girişinde karşıladı. Daha sonra iki lider gazetecilere görüntü verdi. 

‘Cumhurbaşkanınız çok genç’
Papandreu’nun, Papulyas ile yaptıkları görüşmeyi sorması üzerine Erdoğan “Güzel bir görüşme yaptık. Cumhurbaşkanınız çok genç. Bu ziyaretin tarihi olduğunu kendisiyle paylaştık” diye konuştu. Papandreu da Papulyas’un spor yaptığı ve çok dinç olduğu yanıtını verdi.
Erdoğan’ın imzalanan 22 anlaşmayı vurgulaması üzerine de Papandreu “Bu bile bu ziyareti tarihi kılmaya yeter. Eminim daha yeni ve büyük adımlar atarız” yorumunu yaptı. Erdoğan’ın bu sözlere yanıtı da “Atacağız” oldu. İki başbakanın görüşmesi yaklaşık 1.5 saat oldu.

Pangalos’tan “itiraf”
Ziyarette 10 Türk bakan Yunan mevkidaşlarıyla ayrı ayrı işbirliği ve ilişkilerin geliştirmesi konusunda görüşmeler yaparken, iki ülke arasındaki “Yüksek Stratejik İşbirliği Konseyi” (YSİK) mekanizması da hayata geçirildi. YSİK çerçevesinde düzenlenen İş Forumu’nda ise “ilginç bir itiraf” vardı. Yunanistan Başbakan Yardımcısı Theodoros Pangalos, Türkiye’nin ziyaretinin, ülkesinin içinde bulunduğu zor bir ekonomik döneme rastladığına dikkati çekerek “Yunanistan kendini büyük bir fırtınanın tam ortasında buldu” şeklinde konuştu.
 İki ülke arasındaki tehdit algılamalarının savunma harcamalarını yükselttiğine de dikkati çeken Pangalos “İhtiyacımız olmayan silahları alırken utanç hissediyorum. Bunlar gerçek tehditler değildir ve siyasi olarak çözülebilirler görüşündeyim” dedi. İki ülke bakanları, ayrı ayrı imza attıkları 22 protokolle, Türkiye ve Yunanistan’ın Çinli turistler için “ortak destinasyon” paketine alınması, okul kitaplarından düşmanlığı körükleyebilecek ifadelerin ayıklanması gibi konuları taahhüt altına aldı.

Risk alın mesajı
Görüşmeler sonrası iki başbakan ve heyetleri Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısına geçti. Burada söz alan Erdoğan, siyasilerin risk almasıyla sorunların üstesinden gelecekleri mesajını verirken şunları söyledi:
“Kararlı olursak aşamayacağımız hiçbir engel yok. Tabii bu adımları engellemek isteyenler çıkabilir. Ama biz siyasiler risk almasını bilirsek bunları da aşarız.”

Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Papandreu’nun eşi Ada Papandreu ile birlikte müze gezdi.

Sokaklarda iki ülke bayrakları ve sıkı koruma dikkati çekti.

‘Sabrın sonu selamet’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunan devlet televizyonu NET’e verdiği demeçte, Atina’ya ekonomik krizi aşma yolunda sabır diledi. Yunan halkına “Amacımız size dayanışma göstermek, bu amaçla ben ve bakanlarım sizi ziyaret ediyoruz” diyen Erdoğan, “Bu süreçte birbirimize yardım etmeliyiz, Yunanistan’ın yine yere sağlam basacağına inanıyorum ancak sabır gerekiyor. Unutmayalım, sabrın sonu selamettir” mesajına yer verdi. Ege’de gerginlik yaşanmaması için iki ülke savaş uçaklarının silahsız uçması gerektiğini dile getiren Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Uçaklar füzesiz uçarsa o zaman savaş uçağı değil barış uçağı olur. Bu yolla iki ülkenin savunma harcamalarında da kısıtlamalar sağlanır. Silah, silah, silah… Ne olacak bu? Ben iktidara geldiğimde savunma harcamaları bütçemizin birinci sırasındaydı, şimdi birinci değil. Bunu Yunanistan’ın iyi değerlendirmesi lazım. Şu an bütçemizde birinci sıradaki harcamalar eğitim, ikinci sırada sağlık. Artık ağırlığı bu konulara veriyoruz.”

İki ülke arasında  22 tane anlaşma imzalandı
–  Türkiye ile Yunanistan arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin kurulmasına yönelik ortak siyasi bildiri.
–  İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında düzenli siyasi istişareler gerçekleştirilmesine ilişkin protokol.
–  Pazarkule-Kastanies sınır kapısındaki engellerin kaldırılmasına ilişkin ortak bildiri.
–  İki ülke hükümetleri arasında diplomatik ve konsüler misyonlarda çalışan personelin yakınlarının kazanç getirici bir işte çalışmalarına ilişkin anlaşma.
–  İki ülke  arasında ekonomi alanında ve özel sektörler arasında işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin ortak bildiri.
– TSE ile Yunanistan Standardizasyon Kurumu (ELOT) arasında teknik işbirliği alanında mutabakat zaptı.
– Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile INVEST in Greece arasında yatırım konularında işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin mutabakat zaptı.
–   İki hükümet arasında ormancılık arasında mutabakat zaptı.
–   İki ülke çevre bakanları arasında  ortak bildiri.
–   İki ülke enerji bakanlıkları arasında enerji alanında işbirliği hakkında mutabakat zaptı.
–   İki ülke eğitim bakanları arasında  ortak bildirisi.
–  Bilim ve Teknolojiden sorumlu Türkiye  Bakanlığı ile Yunanistan  Eğitim, Yaşam Boyu Öğrenim ve Din İşleri Bakanlığı arasında TÜBİTAK ve Yunanistan Cumhuriyeti Eğitim, Yaşam Boyu Öğrenim ve Din İşleri Bakanlığı’nın araştırma ve teknolojiden sorumlu Genel Sekreterliği’nin işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı.
–  İki ülke arasında demiryolu ulaştırması ve intermodal taşımacılığın geliştirilmesi konusunda niyet beyanı.
–  Türkiye  Ulaştırma Bakanı ile Yunanistan Altyapı Ulaştırma ve Şebekeler Bakanı arasında karayolu taşımacılığı alanında işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin ortak bildiri.
–   İki ülke arasında bilgi ve iletişim teknolojileri ve posta hizmetleri alanında ortak bildiri.
–  Yasadışı göç, iltica, organize suç, uyuşturucu kaçakçılığı ve sivil savunma konularında ortak bildiri.
–  Hususi pasaportların vizeden muafiyetine ilişkin ortak bildiri.
–   İki ülke kültür bakanlıkları arasında arasında kültür alanında işbirliğine dair ortak bildiri.
–   İki ülkenin turizm bakanlıklarının turizm alanında işbirliğine dair ortak bildiri.
–  Anadolu Ajansı ile Atina Haber Ajansı-Makedonya Haber Ajansı (ANA-MPA) arasında işbirliği protokolü.
–  Türkiye Bankalar Birliği ile Yunan Bankalar Birliği arasında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Yunanistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında ortak deklarasyon.”

NOTLAR:
Atina’ya çıkarma

–  Erdoğan Atina’ya Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile adeta çıkarma yaptı.
–  Atina’yı ziyaret eden Türk heyeti 320 kişiyi buldu. Kafilede 100’e yakın işadamı, gazeteciler, bakanlık müsteşarları ve danışmanları yer aldı.
–  Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan Atina’da Lalaounis Antik Mücevher Koleksiyonu Müzesi ve ünlü Benaki Antik Yunan Eserleri Müzesi’ni gezdi. Likion Ellinidon Yunan Bayanlar Kültür Cemiyeti’ni ziyaret ederek Yunan halk dansı gösterisi izleyen Emine Erdoğan daha sonra alışveriş merkezi Golden Mall’da gezdi.
–  Perşembe günü Atina’nın merkezi ve Erdoğan’ın geçeceği caddeler Türk ve Yunan bayrakları ile donatılmıştı. Ancak, aşırı kesimlerin provokasyonundan endişe edildiği için bayrakların çoğu gece indirildi. Türk ve Yunan bayrakları sadece cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın bulunduğu İrodou Atticos caddesinde ve Atina havaalanında dalgalandı.
–  Cumhurbaşkanlığı sarayından yürüyerek 100 metre ilerideki başbakanlık binasına giden Erdoğan için geniş güvenlik önlemleri alındı. 
–  Erdoğan, dünkü temasları çerçevesinde Yunanistan Meclis Başkanı Silikos Petsalnikos ve ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi’nin (YDP) Genel Başkanı Andonis Samaras’la da görüştü

Etiketler: , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın