Reklamlar Yazar Lavinya Tarih 21 Şubat 2012
 Ekmek Yemek

Ekmek Yemek

Ekmek Yemek

Türk Obezite Derneği tarafından yapılan araştırmaya göre, Türk toplumu en çok ekmek tüketiyor.
”Türkiye’de Beslenme Alışkanlıkları ve Fiziksel Hareketlilik Düzeyi Saptama Araştırması” sonuçlarına ilişkin Swissotel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, araştırmanın bu güne kadar bu alanda Türkiye’de yapılan en kapsamlı ve en çarpıcı araştırma olduğunu belirtti.
Bağrıaçık, Türkiye’de ağır şişmanların oranının yüzde 1’in altında, hafif şişmanların yüzde 7-8 civarında, toplamda yüzde 25,8 civarında şişmanlık olduğunu kaydetti
Prof. Dr. Bağrıaçık, toplumun günlük 3 öğünde de ekmeği birinci sırada tercih ettiğini ifade ederek, kahvaltıda geleneksel gıdaların tüketildiğini, aylık ortalamada yüzde 25,8 oranla ekmeğin birinci sırada yer aldığını söyledi. Ekmeği, yüzde 25 ile peynir, yüzde 22,8 ile zeytin ve yüzde 17,8 ile bal, reçel gibi gıdaların takip ettiğini dile getiren Bağrıaçık, Türkiye’de bu gıdalara simit, börek ve kekin ilave olduğunu belirtti.
Öğle ve akşam yemeğinde de birinci sırada ekmeğin tüketildiğini anlatan Bağrıaçık, Türkiye’nin batı kesimlerinde etsiz sebze yemekleri tercih edilirken, Doğu bölgelerinde ise et yemekleri ve kebapların baskın geldiğini ifade etti.
ÇAY, KAHVE, AYRAN
Bağrıaçık, en çok tüketilen içeceğin yüzde 47,9 oranla çay olduğuna dikkati çekerek, bunu kahve ve ayranın takip ettiğini, sütün ise yüzde 8 ile çok düşük kaldığını ifade etti.

Etiketler: , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın