Reklamlar Yazar Yazar Tarih 30 Nisan 2010
 Habur’da gizli kalan Skandal

Habur’da gizli kalan Skandal

Habur’da gizli kalan Skandal

‘Habur’da bayrak indirildi mi?’
MHP, Kandil Dağı ve Mahmur’dan gelen PKK’lılar için Habur’da kurulan geçici mahkeme salonundaki Türk bayrağı ve Atatürk portresinin indirildiğini öne sürdü. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Muhakkik görevlendirdik, konuyu araştırıyoruz” dedi.

MHP, Habur’daki geçici mahkeme salonundan Türk Bayrağı’nın indirildiği iddiasını ilk olarak İstanbul’da TBMM Başkanvekili Meral Akşener aracılığıyla gündeme getirmişti. Akşener, 20 Nisan’da İstanbul Holiday İnn Oteli’ndeki bir programda, “Habur’da davul-zurnalı karşılamalarla dağdan indirilen PKK’lılar, mobil mahkemece serbest bırakıldı. Bir okulun sınıfında yapılan yargılama öncesi, duvarda asılı duran Türk bayrağı ve Atatürk resmi, ‘teröristleri tahrik etmesin’ düşüncesiyle hâkimin talimatıyla indirilmiştir” dedi. MHP, bu iddiayı anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri yapılırken TBMM Genel Kurulu’nda da gündeme getirdi. MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, komisyon sıralarında oturan Ergin’e, “Habur’daki PKK’lı teröristlerin kurduğunuz mobil mahkemede yargılanması sırasında, odadaki Atatürk portresi ve Türk bayrağı indirilmiş midir?” diye sordu. Ergin, “Habur’da yargılama yapılan salonda Atatürk resmi ile Türk bayrağının indirildiği iddiası üzerine muhakkik görevlendirilmiştir. Konu incelenmektedir, böyle bir şey tespit edilirse sorumlular hakkında gereği yapılacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” yanıtını verdi.

Ne olmuştu? 19 Ekim 2009’da Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine 8’i Kandil Dağı’ndan, 26’sı da Mahmur Kampı’ndan olmak üzere 4’ü çocuk 34 kişi, Habur Sınır Kapısı’na gelmiş, sınırda kurulan savcılık ve mahkeme tarafından sorgulanmıştı. 34 kişiden 29’u savcılık, 5’i Silopi Sulh Ceza Mahkemesi’nce serbest bırakılmıştı. Geçen hafta ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kişilerin 30’u hakkında terör örgütüne yardım yataklık gerekçesiyle, 15 yıl hapis istemiyle dava açmıştı.

Etiketler: , , , , , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın