Reklamlar Yazar Lavinya Tarih 13 Şubat 2012
 Hugo Filminin Başarısı

Hugo Filminin Başarısı

Hugo Filminin Başarısı

En iyi film ve yönetmen dahil 11 dalda Oscar’a aday gösterilen ve Martin Scorsese’nin ilk 3D filmi filmi olan Hugo’nun başarısı Scorsese’yi de şaşırttı Sinema tarihinin en büyük isimlerinden biri olmasına karşın ‘The Departed’ (Köstebek) ile Oscar kazanan Martin Scorsese’nin ilk üç boyut deneyimi olan Hugo’nun başarısı usta yönetmeni de şaşırttı.
Scorsese, “Uyuyordum ve bir anda yataktan kalkıp düşünmeye başladım. Ödüller açıklanacaktı, kimin aday olduğu belirlenecekti. Yorganın içinde öylece kalakaldım. Ardından telefon çaldı ve en iyi yönetmen ve en iyi film dalında aday olduğumuz söylendi. Yeniden uyumaya döndüm. ‘2 dalda adaylık, işte bu’ dedim. 20 dakika sonra tekrar telefonum çaldı ve 11 dalda aday olduğumuzu öğrendim” şeklinde konuştu
ABD’li yazar Brian Selznick’in 2007 yılında kaleme aldığı “The İnvention Of Hugo Cabret” adlı çocuk romanından sinema uyarlanan film, aynı zamanda “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında da Oscar’a aday.
Başrollerinde Jude Law, Chloe Moretz ve Sacha Baron Cohen’in yer aldığı filmde, Paris tren istasyonunda yaşayan ve buradaki saatlerden sorumlu bir çocuğun başından geçen gizemli maceralar beyazperdeye aktarılıyor.
“Yıllar içerisinde 35-40 yıldır yaptığım filmlerin fragmanı ilgi çekiyordu ama hiçbiri belki de bu kadar ilgi görmemişti” diyen Scorsese, şöyle konuştu:
“Sadece film fragmanı yaparak filmlere izleyiciyi tam anlamıyla çekmek mümkün değil. Bizim elimizden gelenin en iyisini yaptık. İnsanlar aralarında filmin 3 boyutlu olduğunu konuşmaya başladı ama belki de bunu çocuklara daha uygun bulduklarını söylediler. Ama biz sadece çocukların değil, herkesin ilgisini çekmeyi başardık”
1942 New York doğumlu Martin Scorsese’nin öne çıkan filmleri arasında ilk sırayı “Taxi Driver” alıyor. Başrolünde Robert De Niro’nun yer aldığı 1976 yapımı film “En İyi Film” ve “En İyi Erkek Oyuncu” dahil 4 dalda Oscar kazanmıştı.
1990 yapımı “Sıkı Dostlar”, 1995 yılında gösterime giren “Casino”, Altın Küre’de “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandığı 2002 yapımı “New York Çeteleri”, başrolünde Leonardo Di Caprio’nun yer aldığı 5 Oscar ödüllü “Göklerin Hakimi” ve Zindan Adası usta yönetmenin öne çıkan diğer filmleri arasına yer alıyor.
Oscar ödüllerinde bu yıl en iyi yönetmen kategorisinde Scorsese, Woody Allen, Terrence Mallick, Michel Hazanavicius ve Alexander Payne ile yarışıyor.

Etiketler: , , , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın