Reklamlar Yazar Lavinya Tarih 05 Kasım 2012
 İtalya’daki Türk Filmleri

İtalya’daki Türk Filmleri

İtalya’daki Türk Filmleri

Roma’da bu yıl ikincisi düzenlenen Roma Türk Film Festivali’nin başkanı Serap Engin, festivalin gördüğü ilgiden memnun olduklarını söyledi

İtalyan başkentinde son iki senedir, ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in onursal başkanlığında Türk filmleri festivalini düzenleyen, aynı zamanda başkanlığını yürüten Serap Engin, festivalin ikinci yılını değerlendirdi.

“Festival gayet güzel gitti. Hakikaten çok mutlu olduk” diyen Engin, festivale ilginin geçen seneye göre artış gösterdiğini belirtti.

Festivale gösterilen büyük ilgiyi kapılarda oluşan kuyrukları örnek göstererek açıklayan Engin, “Kimilerinin (yer bulamadık) diye bize söylediği birazcık olumsuz minvaldeki sözler dahi bizi mutlu ediyor. Çünkü yer bulamamış olmaları, büyük ilginin göstergesi. O nedenle gerçekten festivalin en önemli kısmı filmlerin çok izlenmesidir” dedi.

Engin, festivale İtalyan halkının gösterdiği ilginin yanı sıra yerel basının geniş yer vermesinin kendileri açısından çok önemli olduğunun altını çizdi. Festival başkanı, İtalyan basınının La Repubblica, La Stampa, Corriere della Sera, Il Messagero gibi önemli gazetelerinin “Üç Maymun”, “Eyvah Eyvah” ve “Gassal” filmlerine sayfalarca yer verdiğini, bu nedenle çok mutlu olduklarını kaydetti.

İtalyan seyircinin Nuri Bilge Ceylan farkındalığı şaşırttı

Festival boyunca en çok ilgi gören filmlerin sorulması üzerine Engin, “Üç Maymun”un en beğenilenlerden olduğunu, “Eyvah Eyvah” ve “Vizontele”nin insanları çok güldürdüğünü, Zeki Demirkubuz’un “Yeraltı” filminin çok alkış aldığını ve İtalyan basını tarafından kapak dahi yapılan “Gassal” filminin çok beğenildiğini anlattı.

Festivalin bu yılki onur ödülünü alan ve filmleri İtalya’da büyük ilgi gören Nuri Bilge Ceylan ile ilgili bir itirafta bulunan Serap Engin, “Özellikle Nuri Bilge Ceylan’ın İtalya’da bu kadar çok tanındığını, bu kadar çok sevildiğini, bu kadar çok önemsendiğini gördük. Bunu bilmiyorduk açıkçası. Uluslararası bir yönetmen, Cannes’da ödüller almış bir yönetmen ama İtalyan sinemaseverler tarafından bu kadar önemli olduğunu bilmiyorduk” diye konuştu.

Engin, bu yıl ilk kez düzenledikleri “Türkler Neye Gülüyor” başlığında gösterdikleri, “Eyvah Eyvah” ve “Vizontele”nin insanları çok güldürmüş olmasının bir başarı olduğuna işaret ederek, “Bu iki filme, İtalyanların bu kadar gülmeleri ve sonuçta alkışlarla kapatması bizim için çok önemliydi. İnsanları tabii ki, kolay kolay ağlatabilirsin ya da dediğim gibi çok evrensel konulara, yani sinemanın ortak bir dili vardır oradan yakalarsınız ama espri anlayışı farklıdır” ifadelerini kullandı.

AA

Etiketler: , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın