Reklamlar Yazar Yazar Tarih 28 Ekim 2010
 Üniversiteli kız ile kahvecinin aşkı

Üniversiteli kız ile kahvecinin aşkı

Üniversiteli kız ile kahvecinin aşkı

MUĞLA’nın Milas İlçesi, Ören Beldesi’nde aileleri karşı çıkınca kaçarak evlenmek isteyen genç çift, nikahlarını kıymadığını ileri sürdükleri nikah memuru ve kendilerini tehdit ettiğini iddia ettikleri kızın anne ve babası hakkında jandarma ve savcılığa suç duyurusunda bulundu. CHP’li Ören Belediye Başkanı Kazım Turan ile genç kızın ailesi ise iddiaların asılsız olduğunu ileri sürdü.

Milas’ın Ören Beldesi’ndeki sanayi sitesinde kahve işleten lise mezunu Ramazan Ö. (34), ailesi aynı beldede yaşayan Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bölümü birinci sınıf öğrencisi İlknur O. (20) ile geçen Mayıs ayında tanıştı. Arkadaşlıkları kısa sürede aşka dönüştü. İki genç, aşklarını nikah masasına taşımaya karar verip, konuyu ailelerine açtı.

Ancak anne Nurhayat O. (42) ile baba Vedat O. (45) kızlarının kahveciyle evlenmesine karşı çıktı. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen İlknur O., sevdiği gençle Ören Belediyesi’ne evlilik için başvurup gün aldı. Bunun üzerine iddiaya göre İlknur’un ailesinin tepkisi daha da artınca genç çift kaçarak Milas’ın bir köyünde kiraladıkları eve yerleşti.

Burada bir ay boyunca gizlenen genç çift, kendi iddialarına göre geçen 20 Eylül’de dört kez nikah masasına oturdu, ancak bir türlü nikahları kıyılmadı. Genç çift Ören Belediyesi nikah memuru Hüseyin Aktaş ve kendilerini ölümle tehdit ettiklerini ileri sürdükleri İlknur’un ailesi hakkında ayrı ayrı jandarma ve savcılığa suç duyurusunda bulundu.

‘TBMM ÖNÜNDE KENDİMİZİ YAKMAYI DÜŞÜNÜYORUZ’

Yaşadıklarını saklandıkları evde DHA muhabirine anlatan Ramazan Ö., can güvenliklerinin olmaması nedeniyle Muğla’yı terk edeceklerini belirterek, şu idialarda bulundu:

“Şahitlerimizle birlikte nikah günü Ören Belediyesi’ne gittik. Nikah memuru Hüseyin Aktaş, ‘İşim var. Öğleden sonra gelin’ diyerek, gönderdi. Aynı gün içinde üç kez daha nikah masasına oturduk. Ancak, yine nikahımızı kıymayan Aktaş, ‘Bu iş beni aşar. Nikanızı kıyamam baskı var’ dedi.

Bunun üzerine ilçe nüfus müdürlüğüne başvurduk. Tüm evraklarımızın tam olduğunu evliliğimize engel bir durum olmadığını belirttiler ve nikah memurunun suç işlediğini söylediler. Bunun üzerine nikah memurundan şikayetçi olduk. İlknur’un babası ve annesi, Ören Belediye Başkanı Kazım Turan ve nikah memuruna baskı yapıp nikahlarımızın kıyılmasını engelledikleri gibi, ikimizi de birkaç kez ölümle tehdit etti. Buralardan kaçmaktan başka çaremiz kalmadı. Tek suçumuz birbirimize aşık olmak. İlknur’un isteğiyle kaçıp, birlikte yaşamaya başladık. Zaten kendisi bir ay önce okulunu bırakmıştı. Eğer evlenmemize mani olup, tehditlerin devam etmesi halinde TBMM önünde kendimizi yakmayı düşünüyoruz.”

‘HAYATIM PAHASINA DA OLSA AYRILMAM’

Aynı zamanda dalış eğitmeni ve pardaşütçü olan İlknur O. da, gönlünü kaptırdığı Ramazan Ö.’yü yıllardır tanıdığını ve kendi isteğiyle kaçtığını söyledi. Ailesinin kendisini çok rahat ve özgür biri olarak yetiştirdiğini anlatan İlknur O. şöyle konuştu:

“Aileme evlenme fikrimi açınca beni vazgeçirmek için Ramazan’a iftira atıp, yalancı olduğunu, evli, çocuklu olduğunu söyledi. İkna edemeyince de eve kapatmak istediler. Ancak pencereden atlayıp, kaçtım. Bizi ölümle tehdit ettiler. Ancak yılmadık. Sakinleşmeleri için bekledik. Ancak, öfkeleri dinmedi. Buralarda evlenmemiz mümkün olmadığı için, terkedeceğiz. Hayatım pahasına da olsa Ramazan’dan ayrılmayacağım.”

‘KIZIMIZIN DEĞİL MALIMIZIN PEŞİNDE’

Kızının kandırıldığını ileri süren Vedat Okur ise yaşananları şöyle anlattı:

“Kızımızın önce okulunu bitirmesi gerekirdi. Çok saf ve temiz bir kızdır. Damadım olacak kişi daha evlenmeden akrabalarımıza zeytinliğimizi, yalıdaki arsamızı alıp restoran yapacağını evimizin üzerine ev yaparak oturacağını söylemeye başlamış. Damat adayının gözü malımız, mülkümüzde. Bu nedenle bir kere bile gelip, bizden kızımızı istemedi. Ayrıca kendilerini tehtid ettiğimiz iddiaları kesinlikle doğru değil. Alkollüyken, birkaç kez tartışığımız oldu. Buna rağmen, bu kadar kısa sürede birbirlerini tanıyamayacaklarını, kızımın okulu olduğunu, bitirene kadar nişanlı kalmalarını istedik. Kızımızın Ramazan ile evlenmemesi için ne gerekirse yapacağız. Evlenmesi halinde mirasımdan ve evlatlıktan reddedeceğim.”

Anne Nurhayat O. da, “Biz son sözümüzü söyledik. Bundan sonra ne yaparsan yapsın. Benim artık öyle bir kızım yok” diye konuştu.

BAŞKAN TURAN:İDDİALAR ASILSIZ

CHP’li Ören Belediye Başkanı Kazım Turan, genç çiftin evlenmek için belediyelerine başvurduğunu doğrulayarak, “Ancak, nikahın kıyılmaması diye bir şey söz konusu değil. Nikahı kıyacak olan Hüseyin Aktaş o gün rahatsızlanıp rapor aldı. Çifte, bu nedenle nikahlarının bir gün sonra kıyılacağı bildirildi. Ancak, bu defa da kendileri gelmedi. 5 yıldır belediye başkanıyım, böyle bir iddia ile ilk kez karşılaşıyorum. Tehdit edilmemiz de söz konusu değil” dedi.

Etiketler: , , , , ,
Yorum Yapın

Yorum yapılmamış »

Hiç Yorum Yok.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Yorum Yapın